Gmina Błażowa Powiat rzeszowski, gmina miejsko-wiejska
- Urząd Miasta Błażowa
- pl. Jana Pawła II 1
- 36-030 Błażowa
- tel.: (17) 229-71-19
- faks: (17) 229-70-77
- e-mail: blazowa@blazowa.itl.pl
- http://www.blazowa.com.pl
- http://www.bip.blazowa.com.pl
- Burmistrz: Jerzy Kocój
- Zastępca: Andrzej Wróbel
- Przewodniczący Rady: Sławomir Kowal
- Powierzchnia Gminy: 112,6 km²
- Populacja (31.12.2019)
- • liczba ludności: 10 881
- • gęstość: 96,63 os./km²
Kadencje
Kadencja 2018-2023
- Burmistrz: Jerzy Kocój
- Zastępca: Andrzej Wróbel
- Sekretarz Gminy: Wiesław Wania
- Skarbnik Gminy: Magdalena Wielgos
- Przewodniczący Rady: Sławomir Kowal
- Zastępca: Ryszard Wyskiel
- Radni Gminy:
- Józef Borowiec, Wojciech Chochrek, Danuta Dytko, Paweł Kruczek, Elżbieta Pęcka, Małgorzata Sowa, Dorota Stankowska, Janusz Szpala, Wiesław Wolski, Elżbieta Kustra, Małgorzata Drewniak, Ryszard Wyskiel, Stanisław Cag, Zbigniew Szala, Sławomir Kowal
- Uwagi:
- Wcześniejszy skarbnik Urszula Czarnik.
Sołectwa wchodzące w skład Gminy:
Opis Jednostki Samorządu Terytorialnego
Gmina Błażowa położona jest w centralnej części województwa podkarpackiego, około 25 km na południe od centrum stolicy województwa i siedziby powiatu - Rzeszowa.
Jej obszar obejmuje powierzchnię ponad 112,6 km², z tego na miasto Błażowa przypada 4,24 km², a reszta to tereny 10 sołectw.
Powierzchnia obszaru jest wyniesiona od 230 m n.p.m. w północnej części gminy do 460 m n.p.m. w części południowej, jest zróżnicowanie pofałdowana zarówno pod względem kierunków przebiegu jak i wysokości grzbietów wyżynnych, stopnia nachylenia stoków, głębokości wcięć i różnorodności występujących form terenowych. Prawie cały obszar gminy położony jest w dorzeczu Wisłoka, w zlewni jego dopływu, zwanego na odcinku przepływającym przez gminę rzeką Ryjak.
Z uwagi na swoje położenie z dala od wielkich aglomeracji miejskich Gmina Błażowa jawi się dla mieszkańców dużych miast, jako oaza ciszy i spokoju. Stopień uprzemysłowienia jest niewielki.
W gminie Błażowa prężnie działają Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, kilka Stowarzyszeń. Bogactwo kultury materialnej i niematerialnej, interesująca historia, ginące zawody sprawiają, że wyprawa do gminy Błażowa może stać się żywą lekcją historii.