Miasto Leżajsk Powiat leżajski, gmina miejsko-wiejska
- Urząd Miasta Leżajsk
- ul. Rynek 1
- 37-300 Leżajsk
- tel.: (17) 242-73-33 w. 149, (17) 242-73-33 w. 149
- tel. kom.: +48 669-172-649
- faks: (17) 242-73-33 w. 149
- e-mail: sylwia.moskal@miastolezajsk.pl
- miastolezajsk.pl
- lezajsk.um.bipgmina.pl
- Burmistrz: Ireneusz Stefański
- Zastępca: Andrzej Janas
- Przewodniczący Rady: Jerzy Jarosz
- Powierzchnia Miasta: 20 km²
- Populacja (31.12.2019)
- • liczba ludności: 13 492
- • gęstość: 674,60 os./km²
Kadencje
Kadencja 2018-2023
- Burmistrz: Ireneusz Stefański
- Zastępca: Andrzej Janas
- Sekretarz Miasta: Jan Kowalski
- Skarbnik Miasta: Jan Kowalski
- Przewodniczący Rady: Jerzy Jarosz
- Zastępca: jan kowalski
- Radni Miasta:
- Radosław Bieńkowski, Stanisława Bobowska, Jerzy Jarosz, Stanisław Kornasiewicz, Bogusław Majcher, Edmund Mroczkowski, Marek Osip, Tomasz Polit, Adam Pucia, Andrzej Skowronek, Leszek Sołek, Stanisław Sroka, Zdzisław Szlajnda, Mieczysław Sztaba, Mariusz Zielnicki,
- Uwagi:
- nie podajemy zastępcy przewodniczącego, sekretarza i skarbnika
Opis Jednostki Samorządu Terytorialnego
Leżajsk należy do najstarszych miast południowo-wschodniej Polski, które mogą poszczycić się 600-letnią historią. Dzieje miasta zapisane są na kartach historii przede wszystkim w dokumencie lokacyjnym nadanym przez króla Władysława Jagiełłę w 1397 r.
Ważnym wydarzeniem w historii Leżajska była zmiana jego lokacji. Król Zygmunt I Stary w 1524 r. przeniósł Leżajsk znad rzeki San na obecne, bardziej obronne miejsce. Kolejni włodarze miasta przez wieki dokładali wszelkich starań, aby miasto rozwijało się, bogaciło i było ważnym ośrodkiem na sandomierskim szlaku handlowym.
Leżajsk był przez wieki miastem wielonarodowościowym i wielowyznaniowym. Zamieszkiwali tu wspólnie Polacy, Żydzi, Rusini-stąd obok religii rzymskokatolickiej, rozwijała się grekokatolicka i judaizm.
W Leżajsku rozkwitał ruch pielgrzymkowy: wyznawcy rzymskokatoliccy peregrynowali do bazyliki ojców bernardynów i kościoła farnego, grekokatolicy - do cerkwi pw. Zaśnięcia NMP, zaś chasydzi na żydowski kirkut do cadyka Elimelecha.
Obecnie Leżajsk jest miastem atrakcyjnym dla melomanów muzyki organowej, których przyciągają letnie koncerty na XVII-wiecznych organach, jednych z najpiękniejszych takich instrumentów w Polsce.