Miasto i Gmina Sieniawa Powiat przeworski, gmina miejsko-wiejska
- Urząd Miasta Sieniawa
- ul. RYNEK 1
- 37-530 SIENIAWA
- tel.: (16) 622-73-01 w. 20, (16) 622-73-01 w. 24
- tel. kom.: +48 664-405-132
- faks: (16) 622-73-01 w. 35
- e-mail: urzad@sieniawa.pl
- www.sieniawa.pl
- www.bip.sieniawa.pl
- Burmistrz: Adam Woś
- Zastępca: Janusz Świt
- Przewodniczący Rady: Danuta Król
- Powierzchnia Gminy: 127,5 km²
- Populacja (31.12.2019)
- • liczba ludności: 7 102
- • gęstość: 55,70 os./km²
Kadencje
Kadencja 2018-2023
- Burmistrz: Adam Woś
- Zastępca: Janusz Świt
- Sekretarz Gminy: Barbara Matyja
- Skarbnik Gminy: Anna Nykiel
- Przewodniczący Rady: Danuta Król
- Zastępca: Bronisława Bajor, Marcin Pyrczak
- Radni Gminy:
- Marian Ciurko, Regina Czopik, Bogusława Czajkowska, Jerzy Dejnowiec, Krzysztof Groch, Marek Grycko, Grzegorz Krzyżak, Ryszard Luty, Jan Nabrzeski, Paweł Ożga, Adam Strug, Zbigniew Zwoliński
- Uwagi:
- Sekretarz: Jerzy Mazur (również Sekretarz tejże kadencji)
Sołectwa wchodzące w skład Gminy:
Opis Jednostki Samorządu Terytorialnego
Miasto i Gmina Sieniawa leży na prawym brzegu Sanu w północno-wschodniej części woj. podkarpackiego. Gmina administracyjnie usytuowana jest w pow. przeworskim. Miasteczko będące siedzibą władz gminnych leży u zbiegu ważnych dróg wojewódzkich: nr 835 z Przeworska w kierunku Lublina, nr 867 w kierunku Lubaczowa i nr 870 do Jarosławia oraz kilku innych o mniejszym znaczeniu. Teren gminy obejmuje miasto Sieniawa oraz dziewięć sołectw: Czerce, Czerwona Wola, Dobra, Dybków, Leżachów, Paluchy, Pigany, Rudka i Wylewa.
Malowniczo położona na terenie Sieniawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu wśród rozległych Lasów Sieniawskich i rzek – Sanu, Lubaczówki i Lubieni, ma wyjątkowe walory przyrodnicze i krajobrazowe, będąc prawdziwą perłą na turystycznej mapie kraju. Najcenniejszy fragment drzewostanu znajduje się na terenie leśnictwa Witoldówka i został objęty ochroną w ramach rezerwatu przyrody „Lupa”. Okoliczne rzeki i stawy hodowlane przyciągają wędkarzy, lasy zachęcają miłośników przyrody do korzystania z leśnych duktów, a w sezonie letnim przyciągają grzybiarzy i zbieraczy jagód. Przyroda sprzyja rozwojowi agroturystyki.