Gmina Skołyszyn Powiat jasielski, gmina wiejska
- Urząd Gminy Skołyszyn
- Skołyszyn 12
- 38-242 Skołyszyn
- tel.: (13) 449-10-62, (13) 449-10-63
- faks: (13) 449-10-64
- e-mail: gmina@skolyszyn.pl
- www.skolyszyn.pl
- https://skolyszyn.ssdip.bip.gov.pl/
- Wójt: Bogusław Kręcisz
- Zastępca: Paweł Gutkowski
- Przewodniczący Rady: Dariusz Łyszczarz
- Powierzchnia Gminy: 78,532 km²
- Populacja (31.12.2019)
- • liczba ludności: 12 632
- • gęstość: 160,85 os./km²
Kadencje
Kadencja 2018-2023
- Wójt: Bogusław Kręcisz
- Zastępca: Paweł Gutkowski
- Sekretarz Gminy: Izabela Jankowska-Zawada
- Skarbnik Gminy: Jacek Kędzior
- Przewodniczący Rady: Dariusz Łyszczarz
- Zastępca: Stanisława Nigborowicz, Stanisław Wojdyła
- Radni Gminy:
- Bogusław Ciołkosz, Zdzisław Dąbrowski, Małgorzata Dyda, Kazimierz Goleń, Wiesław Hasiak, Józef Kielar, Roman Klisiewicz, Dariusz Łyszczarz, Janusz Łyszczarz, Stanisława Nigborowicz, Krzysztof Sarnecki, Andrzej Świerzowski, Władysław Trzeciak, Stanisław Wojdyła, Dorota Woźniak
Sołectwa wchodzące w skład Gminy:
Opis Jednostki Samorządu Terytorialnego
Gmina Skołyszyn położna jest w powiecie jasielskim, w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego. Przez teren gminy przebiega linia kolejowa Jasło-Stróże oraz droga krajowa nr 28 relacji Krosno-Jasło-Nowy Sącz-Wadowice. Umiejscowiona jest w granicach Pogórza Ciężkowickiego, Obniżenia Gorlickiego i Pogórza Jasielskiego.
Położenie oraz środowisko naturalne sprawiają, że jest to wspaniałe miejsce do spędzania wolnego czasu i aktywnego wypoczynku. Gmina może pochwalić się dobrze rozwiniętą ogólnodostępną bazą sportowo-rekreacyjną.
W herbie Gminy Skołyszyn zaszczytne miejsce zajmuje lampa naftowa. Wszystko za sprawą wsi Harklowa, w której od 1861 istniała kopalnia ropy naftowej.
Miłośników architektury drewnianej zachwycą zabytkowe drewniane kościoły w Sławęcinie (XV w.) i Święcanach (1520 r.). Architekturę rezydencjonalną reprezentuje m.in. dwór wraz z oficyną w Przysiekach oraz parki podworskie w Harklowej i Skołyszynie.
“Pamiątką” bolesnej historii regionu doświadczonego podczas I wojny światowej są cmentarze w Bączalu Dolnym, Harklowej, Jabłonicy, Siepietnicy, Sławęcinie i Święcanach.