Gmina Brzyska Powiat jasielski, gmina wiejska
- Urząd Gminy Brzyska
- Brzyska 1
- 38-212 Brzyska
- tel.: (13) 446-01-05
- faks: (13) 446-01-07
- e-mail: gmina@brzyska.pl
- www.brzyska.pl
- www.bipbrzyska.pl
- Wójt: Rafał Papciak
- Zastępca: brak
- Przewodniczący Rady: Stanisław Madejczyk
- Powierzchnia Gminy: 45,13km km²
- Populacja (31.12.2019)
- • liczba ludności: 6 540
- • gęstość: 144,91 os./km²
Kadencje
Kadencja 2018-2023
- Wójt: Rafał Papciak
- Zastępca: brak
- Sekretarz Gminy: Grzegorz Mikoś
- Skarbnik Gminy: Janina Wolska
- Przewodniczący Rady: Stanisław Madejczyk
- Zastępca: Józef Nocek, Leszek Żyguła
- Radni Gminy:
- Cisoń Maria, Czech Jan, Furman Wiesław, Grzyb Małgorzata, Jurkowski Jerzy, Mszyca Jan, Maguda Aleksander, Pacana-Czech Iwona, Potrzeba Adam, Papciak Stanisław, Wadas-Stasiak Iwona, Żygłowicz Ryszard, Stanek Grzegorz,
- Uwagi:
- W trakcie kadencji zmarł Radny Leszek Żyguła, który pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Rady
Sołectwa wchodzące w skład Gminy:
Opis Jednostki Samorządu Terytorialnego
Gmina Brzyska administracyjnie leży w województwie podkarpackim a dokładnie w północnej części powiatu jasielskiego. Od zachodu graniczy z województwem małopolskim, od południa z Jasłem, a od wschody z Kołaczycami i miasteczkiem Brzostek.
Wiodącą funkcją jest rolnictwo dla którego dopełnieniem są usługi i mieszkalnictwo. Bez wątpienia największą atrakcją turystyczną regionu jest zlokalizowana na szczycie góry Liwocz platforma widokowa(24m) zwieńczona metalowym krzyżem (18m), z której podziwiać można piękne panorama okolicznych wsi i miasteczek, a w pogodne dni nawet szczyty Tatr. Toteż jest to ulubione miejsce piechurów jak i pielgrzymów. Do zabytków architektury o najwyższych walorach kulturowo – krajobrazowych zaliczyć należy: pałac szlachecki rodziny Kotarskich z parkiem z XVII wieku, neogotycki kościół murowany z 1879 roku p.w. św. Marii Magdaleny, a w nim gotycka chrzcielnica z 1563r. Aby urozmaicić ofertę turystyczną, Gminny Ośrodek Kultury organizuje liczne cykliczne imprezy, do ważniejszych zaliczyć można: Dni Liwocza, Sobótki, Dni chleba, rajdy rowerowe.